נטיעת גפנים בכרם

מאת יובל ~ 22 באוקטובר, 2014. בקטגוריית: יין, כרם.

לא ממש התלבטתי איזה גפנים לנטוע. לא התכוונתי לנטוע זן ענבים שלא אהנה להכין ממנו יין. כדוגמא נרחבת, לא התכוונתי לנטוע זן ענבים לבן. אז עכשיו נשאר לי לבחור רק מהזנים האדומים. זן הפינו נואר הוא זן מאוד קשה לגידול. הוא זן יחסית מפונק והפכפך (מבחינת אקלים ומיקום בעולם) ועם קליפה יחסית דקה. למרלו אני לא כל כך מתחבר, ויש עוד עשרות זנים שפשוט לא נראים לי. כמובן שיש זנים שאני מאוד אוהב כמו מלבק, נביולו, וסנג'ובזה, אבל רציתי משהו שאני ממש אוהב ומתחבר אליו. טוב, הבחירה הכי טבעית וראשונה שלי היא קברנה סוביניון והשניה היא סירה.

 cs planting 008

דרך קשריי ביקב רמת הגולן גיליתי שיש ליקב משתלה לגפני יין. במחשבה שניה, זה הדבר הכי טבעי שיכול להיות, שלאחד מהיקבים הגדולים והטובים בארץ תהיה משתלה משלו. אחרי כמה ימים בהם ווידאתי שיש את הגפנים שאני רוצה ובכמות הרצויה, בצעתי סוף-סוף את ההזמנה. הזמנתי 100 גפנים של קברנה סוביניון ו-100 גפנים של סירה.

בגפני הקברנה סוביניון קבלתי את קלון 338 על כנת ריכטר 110. בגפני הסירה קבלתי את קלון 471 על כנת 4 SO. בשני המקרים אלו כנות סטנדרטיות אשר יכולות לגדול ללא בעיות בקרקע של הכרם. עובדה זו גיליתי כאשר העברתי את נתוני הקרקע לבדיקה ביקב עוד לפני הזמנת הגפנים ונטיעתם.

 

Now for the fun part…

cs planting 016 אספתי את הגפנים ביום חמישי ביקב רמת הגולן. הן ישנו לילה אצלי בטנדר ולמחרת מוקדם בבוקר נסעתי איתן לכרם. פתחתי את כל הארגזים, הוצאתי והנחתי את כל הגפנים על האדמה. רציתי שיתרגלו לסביבתן החדשה. קבלתי גם 20 גפנים נוספות לטובת החלפות למקרה הצורך. בחרתי את מאה הגפנים הכי בריאות (למראית העין) ויפות. אחרי שפיזרתי את הגפנים ליד הטפטפות התחלתי בעבודת הנטיעה. בדיעבד גיליתי שטוב שאני נוטע רק את הקברנה סוביניון, כי לנטוע 200 גפנים היה מכניס אותי ללילה.

 cs planting 031

האדמה הייתה לחה ונעימה בזכות ההשקיה של היום הקודם. ליד כל טפטפת חפרתי בור מעט גדול יותר מגוש השורשים של הגפן, הכנסתי את הגפן לבור ומילאתי אדמה מכל הצדדים, גם מלמעלה. לאט לאט התייעלתי עם חפירת הבור וגם עם כיסויו, למרות שעדיין לקח לי הרבה מאוד זמן לבצע את הנטיעה. התייחסתי לכל גפן בצורה אישית ועדינה על מנת שתגמול לי ביבול בריא ואיכותי.

      cs planting 089            cs planting 033

כמובן שמאוד שמחתי לחלוק את הנטיעה עם משפחתי. בני הסקרן עזר לי מאוד (בלי צחוק…), חפר, מילא, עקר עשבים, מיקם גפנים ובעיקר דאג לאווירה כיפית עם הצחוק המתגלגל שלו שנישא באוויר. תודה גם לאשתי היקרה שדאגה לצלם את כל המתרחש סביב.

 cs planting 095

הרגשתי סיפוק אדיר מהנטיעה.

 cs planting 111

אני יכול רק להוקיר תודה ענקית לכל השותפים, עוזרים, יועצים וחברים אשר עזרו לי להגשים חלום…

עוד תמונות…

cs planting 011

הגפנים בביתן החדש

 cs planting 021

גפן שממהרת, לאן?  לא יודע…

 cs planting 024

cs planting 051

מוציא את הגפן

cs planting 080

“המפקח”…

 cs planting 082

cs planting 091

cs planting 102

סוף הנטיעה, יש כרם…

cs planting 107

גפן קברנה סוביניון

cs planting 109

cs planting 117

cs planting 072

שומרת הראש…

המשך יבוא…

 

הפרק הקודם

3 תגובות על נטיעת גפנים בכרם

  1. Dani

    Great Yuval. What a progress. Warm regards from cold Prague. BTW, they have some brillinat wines here.

  2. ינון פרבר

    מדהים . כיף לראות ולצפות מה יצא. על זה נאמר או יאמר. בורא פרי הגפן

  3. עודד

    נראה טוב, איזה כיף שיש לך כזה. מה עם קצת תמונות שקיעה בתבור?

הוספת תגובה