הקמת כרם "החווה"

מאת יובל ~ 21 במאי, 2014. בקטגוריית: יין, כרם.

יש לי כרם. טוב, נו, הוא לא באמת שלי כי הוא לא בבעלותי, אבל בינתיים זה מספיק קרוב.

 kerem 005

בשטח שבו הכרם עכשיו נטוע היו המון עשבים, אבנים וכמובן זבל. כאן נכנסתי לתמונה. על מנת להפוך את השטח לכזה שאפשר לנטוע בו כרם הייתי צריך לעשב את כל העשבים, להעיף את האבנים ולנקות את כל הזבל שהצטבר לאורך השנים. האבנים שבעצם הוצאתי הן לא באמת אבנים אלא שאריות בטון ואספלט (איך הן הגיעו? אין לי מושג…).

כדי להיות בטוח שהקרקע מתאימה לשתילה של כל מה שרק אפשר לחשוב עליו, החלטתי לבצע בדיקות קרקע.  בחרתי נקודה שתייצג את כל השטח, חפרתי בור בעומק מטר ולקחתי שלוש דגימות.  הייתי צריך דגימה מעומק של 30 ס"מ, אח"כ מ-30 ס"מ עד 60 ס"מ, וגם מ-60 ס"מ עד 90 ס"מ.  לקחתי את דגימות הקרקע למעבדת בדיקות קרקע כנרת שבמועצה האזורית.  אחרי כמה ימים קבלתי את נתוני הקרקע. התחלה טובה, הקרקע לא רעילה, אפשר להתחיל לעבוד…

 Lovers Tree Park 029 לפני

כשאני אומר (או כותב) "עשבתי", אז כן, הכל עשבתי בידיי וללא ריסוסים מיותרים ורעילים. אני לא אומר שלא ארסס בעתיד אבל כך לפחות רציתי להתחיל. הדרך הכי טובה לעשב בצורה ידנית היא לתפוס את העשב מהשורש ולמשוך. בצורה זאת ממש מוציאים את כל הצמח ולא משאירים שורשים באדמה. כדי להוציא את ינבוט השדה מהשטח קניתי שני זוגות כפפות כדי ללבוש אחת על השניה. משיכה קטנה והופ!! הינבוט יצא, דווקא קל יחסית. מבחינת זבל, אין תחום אחד קיים שלא נכנס לשקית, מחלקי חילוף לרכבים, אינספור שקיות, סכו"ם, בדלי סיגריות, ציוד השקיה, טלפון נייד ישן וחלוד, פקקי שעם, בקבוקי אלכוהול, כלי פלסטיק, כבלי חשמל, כלי עבודה, טושים ועוד ועוד. אחרי שהשטח היה נקי עברתי עליו כמה פעמים עם מקלטרת קטנה (קולטיבטור). פעולה זו הפכה קצת את האדמה והוציאה עוד כל מיני דברים מתחתיה. גם את כל הזבל הזה ניקיתי.

 vnyrd 003 אחרי

 

kerem 023

 kerem 028

עכשיו הגיע שלב התכנון. אחרי התייעצות קטנה עם "השתול" ביקב רמת הגולן ועזרה בכמה חישובים, התחלתי לבנות את הכרם. קניתי בזנ”טים, צינור טפטוף, טפטפות ועוד כל מיני אביזרי השקיה. הכלים הכי חשובים שקניתי והשתמשתי בהם להקמת הכרם היו חוט ביניים ומטר.

אחרי מדידות בשטח תקעתי את הבזנ”טים של קצוות השורות ומתחתי חוט ביניהם, כך יכולתי לוודא שהם בקו ישר (בכל זאת קצת אסתטיקה…). אחרי שתקעתי את שארית הבזנ”טים פרשתי את צינור ההשקיה וחברתי את הטפטפות. חשבתי במדויק איפה לחבר את הטפטפות כדי שיהיו ממש על הגפן, כך ההשקיה תזרום מטה ותגרום לגפן לפתח שורשים כלפי מטה ולא לצדדים.

 vnyrd 001 חוטים מתוחים בין קצוות השורות

vnyrd 012

vnyrd 024 

vnyrd 008

vnyrd 029

כמובן שלא הסתובבתי ללא אבטחה צמודה…

 

לסיכום, לתקוע 120 בזנ”טים זה לא דבר קל, ולכן תודה לגיא וגם לעידן. אשלם לכם בבקבוקי יין…

לסיכום פרק ראשון בהקמת הכרם, אחזור על משפט שכתב דני – "חכיתי לשמוע מתי תהפוך מצרכן ליצרן…".

 

בהמשך – נטיעת הגפנים.

7 תגובות על הקמת כרם "החווה"

 1. עודד

  מעולה! הגיע הזמן… מקווה לראות פה עדכונים שוטפים.
  מתגעגע לג'ינג'ר…

 2. הרולד

  יובל… ממש נהדר! בקבלה, ה' מתואר כ"היוצר יש מאין." וזה בדיוק מה שהצלחת לעשות. כל הכבוד.

  אני אמור להיות בארץ ל-3 חודשים מאמצע יוני. ממש בא לי לראות את מה שיצרת.

 3. נועה

  מגניב ביותר, אין עליך!

 4. יובל

  הרולד,
  בשמחה רבה. ברגע שאתה מגיע לצפון תודיע לי ואפנה זמן לבלות איתך בכרם.

 5. נעמי

  כל הכבוד יובל! כולי התפעלות. בהצלחה.

 6. יוני

  כדי להפוך את המקום לכרם תוסס צריך גם אביזרי השקייה

 7. עודד

  אכן, אבל זה לא המקום הנכון לפרסם

הוספת תגובה